Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co v kleci nesmí chybět

Napaječka, krmítko, těžká hliněná miska, koupelnička, kámen pro ptáky na obrušování zobáku nebo sépiová kost (obsahuje vápník a všechny látky potřebné k růstu a zpevňování kostry mladé andulky) a vhodná hračka (např. zavěsený zvoneček, pimpongový míček). Na dno klece můžete umístit mysku s pískem určeným pro ptáky (obsahuje minerální látky pro zdravý vývoj a zažívání). Tento písek můžete rovněž nasypat po celém dnu klece – praktičtější a hygieničtější než např. noviny.správně krmit

Denně podávejte čerstvou pitnou vodu (nejlépe převařená z vodovodu). Základ stravy tvoří vyvážená směs zrní (proso, lesknice, loupaný oves a nigera), které nasypte v přiměřeném množství ráno do krmítka a brzy odpoledne a navečer potom odstraňte prázdné slupky, aby se andulka dostala k zrnkům vespod.Pokud zbylo v krmítku jen málo zrnek, přidejte lžičku, aby ráno nalezla potravu - potřebuje trvalý přísun energie. Kromě směsi zrní nabídněte zvířátku každý den pár centimetrů dlouhý klas prosa a do mističky dejte kousek omytého ovoce a trochu bylin. Jednou týdně andulce prospěje pár naklíčených zrn (zejména v období, kdy je nedostatek čerstvé zelené stravy). Jednou za týden můžete dodat ptáčkovi plnohodnotnou bílkovinu v podobě natvrdo uvařeného žloutku smíchaného s nízkotučným tvarohem (půl čajové lžičky stačí).

Další vhodné krmení: čekanka, bazalka, petržel, mladé listy pampelišky, kukuřice, mrkev, nestříkaný hlávkový salát, listy špenátu, cukety, čerstvý ananas, jablko, meruňka, banán, hruška, jahoda, maliny, kiwi, mango, mandarinka, meloun, pomeranč, broskev, hroznové víno. Potravu nikdy nedávejte přímo z lednice, vše podávejte při pokojové teplotě a předem omyjte vlažnou vodou a otřete do sucha. Krmení případně nastrouhejte nebo oloupejte (např. pomeranč).

Nevhodné krmení: všechny druhy kapusty, brambory, zelené fazole, postřiky ošetřený hlávkový salát, grapefruit, rebarbora, švestka, avokádo. jsou rovněž škodlivé shnilé a plesnivé potraviny, slaná, sladká, kořeněná strava, čokoláda a jiné sladkosti, smetana, máslo, sýr či jiný tuk nebo tučné pokrmy, alkoholické nápoje a káva.

Na co si dát pozor

Nebezpečné je ozobávání jedovatých rostlin, elektrických kabelů, zásuvek, rovněž hrozí nebezpečí přivření mezi dveře. Nezapomeňte před vypuštěním andlulky z klece zavřít všechna okna v místnosti! Netrhejte větve a trávu podél silnic (výfukové plyny), také pozor na postřiky a znečistění zvířecími výkaly. Větve nesmí být zmrzlé. U papoušků které nemají možnost si dostatečně brousit drápky, může dojít k jejich přerostení – drápky je nezbytné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zkrátit (pozor, aby nedošlo k přestřižení žilky uvnitř drápku!). I papoušci mohou mít různé zdravotní neduhy – v případě, že máte na nějaký podezření, okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.